Haber

Türkiye’den Deyrizor açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, bölücü terör örgütü PKK/YPG ile bazı Arap aşiret unsurları arasında Deyrizor kırsalında bir süredir devam eden çatışmaların yakından ve korkuyla takip edildiğini belirtti.

Bakanlık, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor ilinde terör örgütü PKK/YPG’nin işgal ettiği bölgede terör örgütü ile Arap aşiretler arasında yaşanan çatışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, terör örgütünün Suriye’deki kolları ile bazı Arap aşiret unsurları arasında bir süredir devam eden çatışmaların yakından ve endişeyle takip edildiği belirtildi. “Bu gelişme, terör örgütünün Suriye’nin kadim halklarına şiddet ve baskı uygulayarak, temel insan haklarını ihlal ederek hakimiyet kurma çabasının yeni bir tezahürüdür. Bu amaç ve niyetini terör örgütüyle gizlemek isteyen terör örgütünün gerçek gerçeği” DEAŞ’la mücadelede aktör olduğu iddiasını, “Devam edenlerin de bunun mahiyetini daha fazla gecikmeden ve Suriye Kürtleri dahil bölgenin kadim unsurlarına daha fazla acı yaşatmadan görmesini umuyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

NE OLDU?

PKK/YPG’nin Deyrizor Askeri Konseyi grubunun lideri Ahmed el-Habil’i gözaltına almasıyla 27 Ağustos’ta başlayan çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılımıyla büyüdü.

Çatışmalarda Arap aşiretleri 24 köyü PKK/YPG’den temizledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu