Ekonomi

“TMO’daki patlama tahıl fiyatlarını etkilemeyecek”

Kocaeli’nin Derince ilçesinde önceki gün Toprak Mahsulleri Ofisi’nde buğday tozunun sıkışması sonucu büyük bir patlama meydana geldi. Yapılan detaylı teknik incelemenin ardından patlamanın boyutları netleşti.

Türk İşleri İhtisas Borsası (TÜRİB) Genel Müdürü Ali Kırali, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, patlamanın meydana geldiği yerde 13 silo kuyusu ve müştemilatında hasar meydana geldiğini söyledi. TMO Derince Limanı silosunun toplam kapasitesinin 95 bin ton olduğunu söyleyen Kırali, açıklanan bilgilere göre söz konusu depolarda 75 bin ton civarında eser bulunduğunu ve bu eserlerin yaklaşık yüzde 20’sinin selden etkilendiğini söyledi. patlama.

Bu yıl buğday hasadının 22 milyon ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğinin bilgisini veren Kırali, “Patlamanın meydana geldiği depolar küçük depolar değil ama burada bulunan ve etkilenen tahıl stoğu miktarını Türkiye’nin hasadı ile karşılaştırdığımızda çok sınırlı bir rakam.

Bu trajik kaza nedeniyle iç piyasada başta buğday olmak üzere hububat fiyatlarının etkilenmesi mümkün değil.” Türkiye’nin bu yıl verimli bir hasat dönemi geçirdiğini vurgulayan Kırali, rekoltenin yeterli olmasının yanı sıra lisanslı depolarda doluluk oranının yüksek olduğunu kaydetti.

“Tahıl Koridoru”ndaki krizin ülkeyi kısa vadede etkilemeyeceğine işaret eden Kırali, bunda TMO’nun son iki yıldır gösterdiği çok temkinli duruşun büyük etkisi olduğunu söyledi. Lisanslı depoların Türkiye’deki tahıl varlığı açısından çok değerli olduğuna işaret eden Kırali, antrepolardaki artışın piyasaya olumlu yansıyacağını sözlerine ekledi.

haber-kabatas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu