Haber

Şanlıurfa’da 20 Ceylan Doğaya Serbest Bırakıldı

Şanlıurfa 75. Yıl Ceylan Yetiştirme İstasyonunda doğan 20 ceylan doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, istasyonun bulunduğu Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na ceylanların bırakıldığı programda gazetecilere, biyolojik çeşitliliklerini koruyarak gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bu kapsamda milli park, tabiat parkları, tabiat koruma alanları, yaban hayatı geliştirme alanları ve sulak alanlar olarak sit alanları ilan ettiklerini, biyolojik çeşitliliğin ve yaban hayatının korunmasına yönelik faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Çokçetin, şöyle konuştu:

“Yaban hayatını koruma çalışmalarımız kapsamında kamera tuzakları ve GPS vericileri ile envanter çalışmaları ve izleme çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca 11 yaban hayatı rehabilitasyon merkezimizde yaralı hayvanları tedavi ediyoruz. 24 üretim merkezimizde yabani hayvanları yetiştiriyor, doğaya salıyoruz. Bugün buradaki 85 alandan biri olan Kızılkuyu Yaban Hayatı Yaşam Geliştirme Alanı’nda erginliğe ulaşmış 20 Urfa Ceylanı’nı doğal yaşam ortamlarıyla tanıştıracağız. Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olarak ilan edilen bu alan, 15 bin 337 hektar alana sahip. 2022 yılında yapılan envanter çalışmaları ile 393 adet serbest yaşayan Urfa Ceylanı’nın bulunduğunu tespit ettik. Hatta türkülere ilham veriyor.” Kaynak haline gelen bu özel türün sayıları yine uygun bozkır alanlarında.”

Bu yıl 132 yavruyla üreme istasyonundaki yavru sayısında rekor seviyeye ulaştıklarını belirten Çokçetin, 2020 ve 2021 yıllarında yetiştirilen ceylanlardan 70’ini Şırnak Cudi Dağı’na, 50’sini de Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na saldıklarını hatırlattı.

Serbest bırakıldıkları bölgelerde yaptıkları izleme çalışmalarıyla ceylanların sahaya tutunduklarını gözlemlediklerini belirten Çokçetin, “Nesli tükenme tehlikesi altında olan ceylanlarımıza anne şefkatiyle sahip çıkıyor, 7/24 izliyoruz. Vatandaşlarımız arasında ceylan bilincini artırmak ve çocuklarımıza doğa savunma bilincini aşılamak amacıyla ziyaretçi merkezimizi 2022 yılında hizmete açtık. Vatandaşlarımız bunları çok takdir ediyor.” “İlgi çeken bu merkezde tanıtım faaliyetlerimizi yürütüyoruz.” dedi.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu