Teknoloji

Eski Twitter müdüründen Elon Musk için sert açıklamalar

Twitter’ın eski güvenlik müdürü Yoel Roth, Twitter’dan aniden ayrılmasından bu yana verdiği ilk kamuoyu röportajında, platformun Elon Musk yönetiminde eskisinden daha az güvenli olduğuna inandığını söyledi. Knight Foundation tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Roth, Musk’ın devralmasından bu yana Twitter’ın hala daha güvenli olduğuna inanıp inanmadığı sorusuna “inanmıyorum” yanıtını verdi.

Roth’un yorumları bilhassa dikkat alımlı, zira Musk’ın Twitter’ı devralmasını takip eden kaotik günlerde Twitter’da neler olup bittiğini kamuya açık bir formda tartışan üst seviye yöneticilerden biriydi. Twitter’ın politika ekibinin uzun süredir üyesi olan Roth, platformda ırkçı hakaretlerin artmasına neden olan koordineli trolleme kampanyasını ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Ancak Roth, başlangıçta iyimser olmasına rağmen, “prosedürel meşruiyetteki” bir bozulmanın nihayetinde ayrılmasına neden olduğunu söyledi. Musk’ın Twitter’da değerli siyaset kararları almadan evvel bir “moderasyon konseyi” oluşturmak istediğini belirttiğini, fakat kısa müddette kararları kendi başına almayı tercih ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Roth, “Bir moderasyon konseyi kurmakla tutarlı, kaprisli, tek taraflı kararlar almamakla ilgili şeyler söylüyordu ve ben de buna dayanarak iyimserdim” dedi ve ekledi: “İyimserliğim nihayetinde kayboldu.

Roth ayrıyeten Twitter Blue ve fiyatlı doğrulama uygulamalarının başarısızlıkla sonuçlanmasına işaret ederek, takımının Musk’ı önceden uyardığını ancak Musk’ın tasalarını görmezden gelmeyi tercih ettiğini söyledi. Roth, Twitter Blue’nun ilk kullanıma sunulmasının ardından dolandırıcılık ve taklitlerin artmasına atıfta bulunarak, “Tam olarak beklediğimiz şekilde raydan çıktı ve bunu önceden ele almak için olması gereken güvenlik önlemleri yoktu” dedi.

Roth’un yorumları, Musk’ın bu hafta içinde Twitter Blue doğrulamasını yeniden başlatmaya hazırlandığı sırada geldi. Musk son yorumlarında, işletmeler ve bireyler için farklı renklerde rozetler olacağını ve bir tür manuel kimlik doğrulama süreci olacağını söylemişti.

Roth, şirketteki toplu işten çıkarma ve istifaların ardından bazı eski çalışanların iddia ettiği gibi Twitter’ın “muhteşem bir başarısızlık” yaşayacağına inanmadığını belirtirken, kullanıcıların engelleme ve sessize alma üzere temel güvenlik özelliklerinin yanı sıra muhafazalı tweet’ler üzere kapalılığı koruyan özelliklerin olağan halde çalışmaya devam edip etmediğine çok dikkat etmeleri gerektiğini söyledi: “Korumalı tweetler çalışmayı durdurursa, kaçın, çünkü bu bir şeylerin derinden yanlış gittiğinin belirtisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu