Ekonomi

Deprem bölgesinin tamamı ‘cazibe’ kapsamına alınacak

Konuyla ilgili düzenleme Cumhurbaşkanı kararı ile yapılacak. Düzenlemeye ilişkin açıklamayı önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Halaman, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa illerinde yapılan yatırımlar desteklenmektedir. Yönetmelik hayata geçtiğinde; Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye ve Elazığ da ele alınacak.

Cazibe Merkezleri Programından yararlanan işletmelere, yürürlükteki yatırım teşvik mevzuatında 6. Bölge için verilen temel kalemlerin tamamı sağlanmaktadır. Cazibe Merkezleri Programı kapsamında depremden etkilenen illerden; Adıyaman, Diyarbakır, Malatya ve Şanlıurfa illeri var. Yeni Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Osmaniye ve Elazığ da programa dahil edilecek. Cazibe Merkezleri Programı, az gelişmiş bölgelerdeki yatırım ortamını canlandırmakta; İstihdam, üretim ve ihracat artışı yoluyla bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak amacıyla özel sektör yatırımlarını desteklemek için özel bir güçlendirme programı uygulanması öngörülmektedir.

Yatırımlara hangi destekler veriliyor?

■ İşletme döneminde toplam 10 milyon lirayı geçmemek üzere 3 yıl süreyle elektrik bedellerinin yüzde 30’u destekleniyor.
■ Makine ve teçhizat alımlarında KDV muafiyeti, ithal makinelerde gümrük vergisi muafiyeti sağlanmıştır.
■ Kurumlar vergisi yüzde 50 yatırıma katkı oranına göre yüzde 90 indirimli olarak uygulanır.
■ Sigorta primi patron hissesi ve 10 yıl işçi hissesi desteği
■ Yatırım yeri tahsisi sağlanır.
■ 1,8 milyon TL üst limit ile; TL kredilerde 7 puan, döviz kredilerinde 2 puan indirim uygulanmaktadır.
■ İmalat sanayi yatırımları için inşaat bedellerinde KDV iadesi sağlanmakta, bina inşaatı, yapı kullanma izin belgesi ve imar ile ilgili parselasyon harçlarından muafiyet sağlanmaktadır.
■ İnşa edilen binalar 5 yıl süreyle bina vergisi muafiyetinden ve teşvik süresi sonuna kadar arsa vergisi muafiyetinden yararlanır.

KAYNAK: EKONOMİM

haber-corlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu