Haber

Çankaya-Mamak Viyadüğü’nde kapsamlı bakım

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent sakinlerine daha konforlu ve sağlam bir ulaşım sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni yol, köprü ve kavşaklarla Başşehir trafiğini rahatlatan ABB, sorumluluk alanına giren ana arter, cadde, bulvar ve köprülerde de bakım, onarım ve yenileme çalışmaları yapıyor.

VİYADÜK CİDDİ BAKIM YAPILACAK

ABB Kent Estetiği Daire Başkanlığı, Çankaya ile Mamak ilçelerini birbirine bağlamak ve trafikteki zaman kaybını azaltmak amacıyla inşa edilen Çankaya-Mamak (İmrahor) Viyadüğü’nde bakım ve onarım çalışmalarına başlamaya hazırlanıyor.

1992 yılında yapımına başlanan ve 8 kilometrelik bağlantıyla birlikte 1998 yılında tamamlanan viyadük, 25 yıllık süre içerisinde meydana gelen yıpranma nedeniyle ağır bakıma alınacak.

2023 Ocak ayında başlanması planlanan çalışmaların yaklaşık 50 milyon liraya mal olacak şekilde yılın ilk yarısında tamamlanması hedeflenirken, verilen tarihe kadar köprü araç trafiğine kapatılmayacak.

VİYADÜK ÖMRÜ UZAYACAK

Yapılacak çalışmalarla ilgili açıklama yapan Kent Estetiği Daire Başkanı Ahmet Turan Söylemez, yapılan en uzun ardgermeli (betonarme dengeli konsol) yapı olan Çankaya-Mamak (İmrahor) Viyadüğü’nü söyledi. Türkiye’de günün kurallarına göre toplam uzunluğu 604 metre, yüksekliği 64 metredir. Vizyoner projelerinin ortasında döneminin geçtiğinden bahsetmiştir. Köprüdeki trafik yoğunluğunun giderek arttığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: Önümüzdeki yıllarda çok daha kritik bir altyapı tesisi haline gelmesini bekliyoruz. Bu köprü yaklaşık 30 yaşında. Bu tip köprülerde 10 bin gün sonra yarı ömür bakımı diyebileceğimiz bir bakım ve taşıyıcı elemanların gözden geçirilmesi gerekiyor.”söz konusu.

Dünyada da benzer örneklerde bu tür bakımların yapıldığını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şimdi köprümüze sahip çıkma zamanı. Bunu hem gözlemlerimizden hem de burayı kullanan şoförlerimizin artan şikayetlerinden takip ediyoruz. Bunun üzerine yaz aylarının prestiji ile bu köprü ile ilgili çalışmalarımıza başladık. Burada bu imalat tekniğinde uzmanlaşmış uluslararası danışmanlardan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden değerli hocamız Erhan Karaesmen’den faydalandık. Sonucun prestijiyle gözlemlerimiz doğru çıktı. Artık köprüye müdahale edilmesi gerektiği anlaşıldı. Hazırlıklarımızı tamamladık, modelleme çalışmalarımızı yaptık ve nasıl bir müdahale yapılacağını belirledik. Bahar aylarıyla birlikte bu köprüdeki çalışmaları da tamamlayarak köprünün ömrünü 30 yıl daha uzatarak, inançla vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Yapılacak çalışma ile vatandaşlar daha rahat ulaşım imkanına kavuşacak ve viyadüğün ömrü uzayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu